Be abejo, tai sąlygota objektyvių priežasčių: gerai "sušaudytas" judantis taikinys atspindi atitinkamą meistriškumo lygį, o naujokui/"žmogui iš gatvės" treniruotis šaudyti į tokius taikinius retai kada yra (arba išvis nėra) progų - tam reikalinga papildoma įranga, patalpos ir t.t. Akmenėlis ir į instruktorių daržą - per xx tarnybos metų pratybose man nė karto neteko šaudyti į tokius taikinius, o pirmas kartas buvo LPŠSF varžybose.

Suprantama, kad pirmi rezultatai netenkino (netenkina ir dabar :). Netenkina pirmiausiai ir dėl to, kad trūko ne tik praktinių įgūdžių, bet pirmiausiai - teorinių pagrindų. Todėl tiek sau, tiek ir kitiems siūlau paskaityti ką su tokiais taikiniais "daryti" siūlo Saul Kirsch:

Dauguma šaulių mato juos kaip kliūtį ir problemą. Tai visiškai klaidingas požiūris. Tokį požiūrį sąlygoja tai, kad mes retai praktikuojamės juos šaudyti, todėl varžybose jie kelia tam tikrą susirūpinimą. Praktikuokitės pratime! Kai mes buvome naujokai, mums buvo sakoma, kad judantys taikiniai yra kietas riešutėlis, o pataikyti į juos sunku. Mes taip ir "užaugome" tuo tikėdami. Klaidingas požiūris! Nieko sudėtingo judančiuose taikiniuose nėra. Tiesą pasakius, jie turėtų būti traktuojami kaip galimybė įgyti persvarą, bei parodyti tavo galimybes. Principas paprastas: šaunant matyk tai, ką turi tuo metu matyti! Tik tiek. Visuomet bandyk "užfiksuoti" judantį taikinį. Niekada nemastyk "pažiūrėsiu kur jis tuomet, kai iki jo nusigausiu"

Linguojantys taikiniai

Visuomet bandyk šauti į tokį taikinį jo supimosi amplitudės pabaigoje. Šioje vietoje jis nejuda.

  • Jei gali iššauti dukart, pirmas šūvis turėtų būti kai taikinys beveik sustoja ties kraštine padėtimi, o antras kai pajuda iš jos.
  • Pratęsk antrą šūvį (ar pirmą, jei šaudai po kartą). Sek judantį taikinį savo taikiklyje taip lyg norėtum šauti dar. Tai leis įsitikinti, kad šūvis buvo sėkmingas ir tu matai tai, ką ir turi matyti.
  • Taikinį sek judantį nuo "No Shoot" (N/S) taikinio, o ne link jo. Vargiai pavyks į jį iššauti anksčiau, kadangi jis gali būti pasislepiantis ir jo nesimatys, o jei iššausi vėliau ir dar judantį link N/S...
  • Pasinaudok taimeriu - pažiūrėk po kiek laiko jis išlenda ir kiek laiko būna matomas, bei kiek laiko užtrunka, kol vėl pasislepia.
  • Suvok ką matai, kai šauni. Reikia pratintis pajausti šūvi į linguojantį taikinį taip pat kaip ir jaučiama šaudant į nejudantį. Tai vienintelis būdas sužinoti ar šūvis buvo sėkmingas.
  • Treniruokis su linguojančiais taikiniais, matomais įvairiose pozicijose: dešinėje, viršuje ar kairėje. Kartais esi priverstas šauti į taikinį kai jis yra amplitudės viduryje ir juda didžiausiu greičiu. Tokiais atvejais laiko yra tik vienam šūviui, taigi, neskubėk! Susiplanuok po tikslų šūvį kiekvienam judesiui. Įsitikink, kad žinai iš kurios pusės pasirodys taikinys

 

Atsiverčiantys ir griūnantys taikiniai

Kai kurie juos vertina kaip bonusinius taikinius, kadangi nepataikymai neskaičiuojami jei taikinys dingsta. Klaidingas požiūris. Beveik visada galima pataikyti 2 šūvius į bet kurį atsiverčiantį taikinį.

  • Pasinaudok taimeriu ir paskaičiuok kiek laiko yra tarp taikino aktyvavimo ir atsidarymo, bei kiek laiko taikinys yra atsisukęs.
  • Jei taikinys atsiverčia - būk jau nusitaikęs. Nepradėk taikytis tuomet, kai jis jau atsivertė, būk greitesnis!
  • Atmink: uždaro taikinio šonas - atviro taikinio centrinė ašis.
  • Atmink, kad daugumoje tai bus nukrentantis taikinys, todėl pirmą šūvį paleisk šiek tiek žemiau nei įprastai, todėl antram šūviui pistoletas nebus užkilęs per aukštai. (Ypatingai aktualu pistoletams be optikos.)

Judantys taikinai

 

  • Pastarieji taip nėra bonusiniai taikiniai! Juose taip pat nori matyti nemažiau kaip x2 A!
  • Įsirenk juos savo šaudykloje bei treniruokis šaudydamas į judančius tiek iš dešinės, tiek iš kairės.
  • Iš praktikos mokykis kiek daug į priekį reikia taikytis, kad kompensuoti taikinio judėjimą. Nereikėtų taikytis už C zonos ar prie A zonos krašto.
  • Kiekvieno šūvio atveju įdėmiai sek taikinį. Po šūvio pasek taikinį, įsitikink, kad kai šovei matei tai, ką ir turėjai matyti
  • Įsitikink, kad taikiklyje gerai matai taikinį.
  • Pasinaudok taimeriu, kad žinotum kiek laiko jie matomi kiekvienoje atkarpoje, kiek laiko praeina kol jie pasirodo.
  • Paprastai maršruto pradžioje jų judėjimo greitis gerokai mažesnis. Šauk į juos anksčiau nei jie įgis pagreitį.

Žinoma, būtų malonu, jei ir mūsų šauliai komentaruose pasidalintų savo patyrimu bei taktika šaudant į judančius taikinius.

Pagal www.doublealpha.biz paruošė Arvydas Bivilis